Staff List


GOVERNORS

Mr J B H Geffen (Chair)

Mrs K Allen BSc (Hons) PGCE

Mrs C L Betts BA Hons, NPQH

Mr J Ebsworth BA

Mr D R Evans MA

Mrs I Gunner BEd Hons Cantab 

Mrs S L Hunt MA LL.M

Mr T R Johns BA PGCE 

Mr T D L Jones RIBA

Mr I P Waller FCA

Mrs C Winchcombe

Mr T G N Woodhouse ACII


HEADMASTER'S OFFICE

Mr C A Carlier MA (Oxon), MEd, PGCE

Mrs N A Carlier MSc, RD 

Lady King (Headmaster’s PA)


SENIOR  LEADERSHIP TEAM (SLT)

Bursar - Mrs V Smith BSc PGDL

Senior Deputy Head - Mr C P Rose BEd (Teacher of Geography)

Deputy Head (Pupils) and DSL - Mr G P A Watson BEd QTS (Teacher of Latin)

Assistant Head (Academic) - Mr J A Streatfeild BA PGCE (Head of History)

Assistant Head (Pastoral) - Mme K I Croall BA PGCE QTS (Teacher of French)

Head of Juniors -Miss S C Shaw BA QTS (Teacher of English)

Director of Admissions, Marketing & Development - Mrs S L Charles

 

SENIOR  MANAGEMENT TEAM (SMT)

Mrs L McSweeney BA PGCE (Director of Teaching & Learning, Head of English) 

Mrs K E Andrews BA PGCE (Head of Pupil Development & Girls' Games) 

Mr G R N Drayton (Director of Sport & Enrichment)

Miss C E Lindell BSc PGCE (Head of Seniors, Head of Geography & Outdoor Education)

Mrs C Snook BA PGCE (Head of Middle School, Teacher of Mathematics)


TEACHING & TEACHING SUPPORT

Miss E Allen BMus Hons, MMus (Head of Drama)

Miss S Allen (Teacher of PSHE)

Mr D J Archer BEd (Head of Chess)

Mr J Balcombe BA Hons (Head of Digital Learning & Strategy)

Miss C Barrett (Head of Science & House Mistress)

Mrs V Beadle (Art & DT Technician)

Mrs J Chitson (Librarian Assistant)

Miss M Clemons BA Hons, PGCE (Teacher Key stage 2)

Mrs J Corfield HLTA (Teaching Assistant) 

Mrs C Davy (Head of Music)

Mr J Dodd BA, MA, MPhil (Head of Latin & Classics)

Mrs F M Drayton BTeach MAEd (Teacher of Maths)

Mrs E K L Eves BSc PGCE, ALS (Pupil Progress Analyst & Teacher of Science)

Mrs L Fenwick HDE (Head of Art)

Mr M Fulleylove (Teacher of Chess)

Mrs A Ismailmiya-Balding (School Counsellor)

Mr R P Ivall BA, MA, PGCE (Teacher of Latin & Classics)

Mrs Z Jennings BA Hons PGCE (Teacher of French)

Sir James King Bt, MA PGCE (Head of French)

M Yves G B Lombardot DUEL, LE, ME Paris (Teacher of French)

Mr N Margesson BSc (Head of TPR)

Mrs E J E Matthews BA (Head of DT)

Mrs T M McCann BA HDE (Head of Maths & Scholarship)

Mr S C Nixon BA PGCE (Teacher of Mathematics & Housemaster)

Mrs R Plaistowe BSc (Teacher, Key Stage 2)

Mrs E Poole (Teaching Assistant)

Mrs K Radcliffe BEd (Cantab) (Teacher of History & TPR)

Mrs N Sundar (Teaching Assistant)

Mrs S Swanborough (Head of Drama - maternity cover)

Mr B Taylor (Sports Teacher)

Mrs G Templeton-Ward (Librarian)

Mr O Templeton-Ward (Teacher of Science)

Mr M D Thompson BSc MSc (Head of Examinations & Future Schools, Teacher of English)

Miss G Wiseman BA (Teacher of English)


LEARNING SUPPORT & EAL TEACHERS

Mrs L J Benz BA, QTS, Level 5 SpLD, TEFL 

Mrs V Hornsby BA, CELTA

Mrs A C Luke BA, PGCE

Mrs V Woods BEd, NASENCO, L7Dip, NPQSL (Head of Department)


MATRONS

Miss S Allen

 Mrs E Carter-Stovold 

Miss K-L Hargreaves


MEDICAL TEAM

Head Nurse - Mrs S Jenkins BSc RN

Mrs G Oliver BSc RN

Mrs G Southcombe DipHe


ESTATE STAFF

Estate Manager - Mr T A V Doyle BMDP

Mr K Bellis

Mrs J L Edwards

Mrs E Figg

Ms K Goodship

Miss S W Kemp 

Mr D Ketchell

Miss A Lachowska

Mr B Lakatos

Mr E J Larkin MCIOB

Catering Manager - Mr D McCoy

Ms E McLeod

Mrs. S J Phelan

Head Chef - Mr M Roguski

Mr D A Routledge

Mrs U A Sadowska

Mrs H Sayles

Mrs L Seymour

Mrs C Sheppard

Mrs L Smith

Mr J Turner

Mr D Withrington


ADMINISTRATIVE STAFF

Assistant Bursar - Mr Paul Flowerday FFA

School Office Manager - Mrs T Richards

School Secretary - Mrs I Jonker

Registrar - Mrs V Morris BA, ACA

Digital Marketing & Communications Assistant - Miss M Phillips

Finance Officer - Ms Caroline Cornish

IT Systems Manager - Mr D Thompson


VISITING STAFF

Mr J Adams (Teacher of Trombone)

Miss J Barbour (LAMDA Coach)

Ms S Barnhart (Teacher of Brass)

Mr A Bracci (Pistol Shooting Instructor)

Miss E Butler (Netball Coach)

Mr M Collins (Teacher of Voice)

Mrs J Cardy-Brown (LAMDA Coach)

Mr A Cardy-Brown (LAMDA Coach)

Mrs L Davies (LAMDA Coach)

Mrs J Farrow BMUS (RCM), PGRCM, Dip RCM(teachers) Geoffrey Parsons Junior Fellow(Teacher of Piano)

Ms E Frith (Teacher of Violin)

Mr D Gill (Tennis Coach)

Mr B Hartley BMus Hons (Teacher of Percussion Instruments)

Mrs J Kent RCM Dip RCM, PGCE (Teacher of Piano)

Mr C Lewin (MTech)

Mr A Martin (International Chess Master)

Mr T Moulard BA Hons (Teacher of Bass Guitar)

Mrs Z Phillips BMus and PGdipTCM (Teacher of Woodwind Instruments)

Mr M Rance (Judo Coach)

Ms Riekert (Tennis Coach)

Mr G Robinson (Teacher of Guitar)

Mr M Small (Judo Instructor)

Ms J Spencer AGSM LGSM (Teacher of Cello)

Mrs N Thompson (LAMDA Coach)

Miss B Toft (Teacher of Voice)

Mr G Vaughan (Rifle Shooting Instructor)

Mrs F Winder BA PGCE LRSM CTABRSM DipABRSM (Teacher of Piano)

Mrs A Wood (LAMDA Coach)


GAP STUDENTS

Mr P Richardson (Graduate Assistant)

Mr B Twyford FdA (Graduate Assistant)

Miss I Carlier

Miss L Carpenter

Mr J McRae

Miss E Michie

Mr H Moule-Hooworth